MUZIEJUS GAMTOJE | MUZIEJAUS LANKYMAS | NAUJIENOS | ATRADIMŲ ERDVĖ | SKULPTŪRA IŠ TV | EDUKACIJA | KONFERENCIJŲ SALĖS | RENGINIŲ GALIMYBĖS | RESTORANAS | KNYGOS IR SUVENYRAI | PAŠTAS | SERTIFIKATAS | RĖMĖJAI | ISTORIJA | STRAIPSNIAI

 

 

 

 

 

 

Paskelbti ES ir „Europa Nostra“ 2012 METŲ kultūros paveldo apdovanojimų laureatai

 

 

EUROPOS KOMISIJOS PRANEŠIMAS SPAUDAI

 

Briuselis, Haga, 2012 m. kovo 20 d. Šiandien Europos Komisija ir „Europa Nostra“ paskelbė Europos Sajungos ir „Europa Nostra“ kultūros paveldo apdovanojimų laureatus (sąrašas pridedamas). Lisabonos Šv. Jeronimo vienuolyne vyksiančiose apdovanojimų įteikimo iškilmėse dalyvaus už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Komisijos narė Androulla Vassiliou ir „Europa Nostra“ pirmininkas, pasaulinio garso tenoras Plácido Domingo. Renginio globėjai – Portugalijos Prezidentas Aníbalas Cavaco Silva, kuris asmeniškai dalyvaus renginyje, ir Europos Komisijos Pirmininkas José Manuelis Barroso. Pagrindiniais prizais už reikšmingiausius 2012 m. kultūros paveldo srities pasiekimus bus apdovanoti šeši iš 28 atrinktų projektų.

 

„Europa pasaulyje garsėja unikaliu kultūros paveldu. Europos Sąjungos kultūros paveldo apdovanojimais, skiriamais už laimėjimus paveldo išsaugojimo, mokslinių tyrimų, švietimo ir mokymo srityse, taip pat už ypatingus nuopelnus, pagerbiami pavieniai asmenys ar asmenų grupės. Norėčiau širdingai pasveikinti šiųmečių apdovanojimų laureatus, priminusius mums, kad turime be galo turtingą ir įvairų paveldą ir kad neturėtume jo laikyti savaime suprantamu dalyku. Turime išsaugoti jį ateities kartoms“, – kalbėjo Komisijos narė A. Vassiliou.

 

„Labai džiaugiuosi, kad Europos Komisija ir vėl drauge su „Europa Nostra“ viešina iškilius kultūros paveldo srities projektus. Taip pat džiaugiuosi, kad Komisija, vykdydama savo įsipareigojimą padėti siekti bendrų tikslų, pasiūlė programą „Kūrybiška Europa“. Europos lėšos yra gyvybiškai svarbios. Jos padeda skatinti kūrybiškumą ir inovacijas, o tai savo ruožtu padeda prikelti praeitį ir išsaugoti kultūros lobius ateities kartoms“, – pridūrė tinklo „Europa Nostra“ pirmininkas Plácido Domingo.

 

Pagrindiniai faktai

28 laimėtojai atrinkti įvertinus 31 šalies pateiktus 226 projektus. Apdovanojimai yra keturių kategorijų: paveldo išsaugojimas, moksliniai tyrimai, ypatingi nuopelnai bei švietimas, mokymas ir informavimas. Už kiekvieną šių kategorijų atsako atskira specialistų komisija, sudaryta iš nepriklausomų Europos ekspertų. Visi laureatai gaus po atminimo lentelę arba taurę, o šešiems pagrindinių apdovanojimų laimėtojams bus įteikta po 10 000 EUR.

 

Nors tai dažnai neįvertinama, kultūros paveldo srities veikla labai prisidedama prie darbo vietų kūrimo ir ekonomikos augimo. Šis ES sektorius sudaro svarbią kultūros ir kūrybos pramonės dalį – jame dirba 8,5 mln. darbuotojų ir sukuriama 4,5 proc. Europos bendrojo vidaus produkto. Viešųjų organizacijų ir privačių asmenų išlaidos, skiriamos kultūros paveldui išsaugoti, per metus sudaro apie 5 mlrd. EUR. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) duomenimis, 40 proc. keliautojų į svečias šalis vyksta kultūros tikslais. Be to, kultūros paveldas – svarbi darnaus vystymosi ir socialinės sanglaudos užtikrinimo priemonė.

 

Kultūros paveldo apdovanojimams lėšų skirta pagal Europos Sąjungos programą „Kultūra“, kurios indėlis į bendrą paveldo projektų finansavimą nuo 2007 m. – maždaug 30 mln. EUR. Ši sritis remiama ir pagal kitas ES finansuojamas programas, pavyzdžiui, iš Europos regioninės plėtros fondo kultūrai 2007–2013 m. skirta 6 mlrd. EUR. Iš jų 3 mlrd. EUR kultūros paveldui saugoti, 2,2 mlrd. EUR kultūros infrastruktūrai plėtoti ir 775 mln. EUR kultūros paslaugoms, kaip antai profesiniam mokymui, švietimui meno ir paveldo klausimais, paveldo maršrutams ir kt., bendrai finansuoti. Be to, nuo 1998 m. skirta dar 150 mln. EUR pagal ES mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros bendrąsias programas.

 

Daugiau informacijos

Visų atrinktų projektų pristatymas („Europa Nostra“ svetainė)

http://ec.europa.eu/culture

Androullos Vassiliou svetainė

Twitter: @VassiliouEU

http://www.europanostra.org

http://flickr.com/photos/europanostra

http://www.youtube.com/europanostrachannel

 

Pastaba redaktoriams

„Europa Nostra“ – visos Europos NVO, kurios pagrindinė veiklos sritis – kultūros paveldas. Ji atstovauja į tinklą susibūrusioms 250 nevyriausybinių ir ne pelno organizacijų (daugiau kaip 50 Europos šalių), o jos veikloje vienaip ar kitaip dalyvauja ne mažiau kaip 5 mln. piliečių. Prie jos veiklos prisideda daugiau kaip 150 valdžios institucijų ir įmonių bei per 1 500 pavienių narių. Šis didžiulis specialistų ir savanorių tinklas yra įsipreigojęs išsaugoti Europos kultūros paveldą esamoms ir būsimoms kartoms.

 

2012 m. Europos Sajungos ir „Europa Nostra“ kultūros paveldo apdovanojimų teikimo iškilmės, vyksiančios birželio 1 d. Lisabonoje, yra kasmetinio „Europa Nostra“ Europos paveldo kongreso dalis.

 

Paraiškas kitų metų konkursui galima teikti iki 2012 m. spalio 1 d. Apdovanojimų teikimo iškilmes planuojama surengti 2013 m. birželio mėn. Atėnuose.

 

2012 m. nugalėtojai (abėcėlės tvarka pagal šalis)

 

1 kategorija. Paveldo išsaugojimas

 

· Institut de Sociologie Solvay (Solvėjaus sociologijos institutas), Briuselis, BELGIJA

· "Second Temple Cycle'' painted wall panels of Kunststätte Bossard (Antrosios žydų šventyklos sienų tapyba, Bossardų meno miestelis), Jesteburgas, VOKIETIJA

· The Averof building - School of Architecture, National Technical University (Averofo pastatas – Architektūros fakultetas, Nacionalinis technikos universitetas), Atėnai, GRAIKIJA

· Windmills of the Monastery of St John the Theologian (Šv. Jono Teologo vienuolyno malūnai), Chora, Patmas, GRAIKIJA

· Ancient Citadel at Aghios Andreas (Šv. Andriaus citadelė), Sifnas, GRAIKIJA

· The Royal Spanish College (Karališkasis Ispanijos koledžas), Bolonija, ITALIJA

· Liubavo dvaro malūnas-muziejus, Vilnius, LIETUVA

· The Portuguese Synagogue Complex (Portugalijos žydų sinagoga), Amsterdamas, NYDERLANDAI

· The Six Historical Organs of the Basilica of Mafra (Šeši istoriniai Mafros bazilikos vargonai), PORTUGALIJA

· Golia Monastery (Golios vienuolynas), Jasai, RUMUNIJA

· Fortifications of Pamplona (Pamplonos fortifikacijos), ISPANIJA

· Ene.térmica, National Energy Museum („Ene.térmica“, Nacionalinis energetikos muziejus), Ponferada, ISPANIJA

· Number 2 Blast Furnace („Number 2 Blast“ krosnis), Saguntas, ISPANIJA

· Miletos Ilyas Bey Complex (Miletos Ilyas Bey kompleksas), Balatas, TURKIJA

· The Poundstock Gildhouse (Paundstoko gildijų namai), Bjudas, Kornvalis, JUNGTINĖ KARALYSTĖ

· Leighton House Museum (Leightono namų muziejus), Londonas, JUNGTINĖ KARALYSTĖ

 

2 kategorija. Moksliniai tyrimai

 

· Innovative protocol for the conservation of paintings on canvas (Novatoriški tapybos ant drobės konservavimo metodai), Paryžius, PRANCŪZIJA

· The Augustus Botanical code of Ara Pacis (Ara Pacis Augustae botanikos sąvadas), Roma, ITALIJA

· Restoration study for the Nolla Palace (Nollos rūmų restauravimo projektas), Meliana, ISPANIJA

 

3 kategorija. Ypatingi nuopelnai

 

· The Piraeus Bank Group Cultural Foundation („Piraeus Bank Group“ kultūros fondas), Atėnai, GRAIKIJA

· Paraschiva Kovacs, Satu Marė, Hargita, RUMUNIJA

· Allianoi Initiative and Dr. Ahmet Yaras (Allianoi iniciatyva ir dr. Ahmetas Yarasas), Allianoi, TURKIJA

· The Society for the Protection of Ancient Buildings (Senųjų pastatų apsaugos draugija), Londonas, JUNGTINĖ KARALYSTĖ

 

4 kategorija. Švietimas, mokymas ir informavimas

 

· The Seaweed Bank (Jūros dumblių „bankas“), Lesė, DANIJA

· Work and restoration expertise in the rural areas of Joensuu (Joensū kaimo darbų ir atstatymo ekspertizė), SUOMIJA

· Teaching manual: The Fortifications of Vauban (Vadovėlis „Vaubano gynybiniai įtvirtinimai“), Bezansonas, PRANCŪZIJA

· Improve a Heritage Site - Norwegian Heritage Foundation („Paveldo vietų gerinimas“, Norvegijos paveldo fondas), Vogo, NORVEGIJA

· Crossing Cultures: Transforming the Ashmolean Museum (Kultūrų sankirta: Ašmolio muziejaus pertvarkymas), Oksfordas, JUNGTINĖ KARALYSTĖ

_________________________________

 

Daugiau informacijos apie Liubavo dvaro malūną-muziejų, Vilnius, LIETUVA:

Europos parko tel.: 8 5 2377 077, 8 698 309 25, hq@europosparkas.lt

ES ir „Europa Nostra“ apdovanojimas Liubavo dvaro malūnui-muziejui

http://www.europanostra.org/laureates-2012

http://www.europanostra.org/projects/73/

http://www.liubavas.lt

Socialiniuose tinkluose:

http://flickr.com/photos/europanostra

http://www.youtube.com/europanostrachannel

http://twitter.com/europanostra

http://facebook.com/liubavas

http://youtube.com/liubavas

http://twitter.com/liubavas

 

Kitos Naujienos

 

Atgal į pradžią.